6. prosince 2010 17:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vánoční trhy na 'Staromáku' patří k nejlepším v Evropě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Na Staroměstském náměstí se rozzářil vánoční strom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Staroměstském náměstí se rozzářil vánoční strom | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Vánoční trhy na Staroměstském náměstí patří mezi pětici nejhezčích historických adventních tržišť v Evropě. Podle prestižního turistického průvodce Lonely Planet se Praha v tomto hodnocení zařadila po bok rakouské Vídně, německého Kolína nad Rýnem, belgických Brugg či alsaského Štrasburku ve Francii.

"Toto ocenění je pro nás něco jako michelinská hvězda. Snažíme se, aby se trhy lidem líbily a aby co nejvíce zapadly do historického centra Prahy," řekla Helena Groutová, výkonná ředitelka společnosti Taiko, která letos už posedmé pořádá trhy na Staroměstském a Václavském náměstí. Ocenění jednoho z nejprestižnějších vydavatelů turistické literatury považuje za obrovskou poctu a zároveň velkou výzvu.

Na Staroměstském náměstí začaly vánoční trhy

Podle průvodce působí zasněžená Praha jako 'gotická zimní pohádka'. "Staroměstské náměstí, které patří mezi nejkrásnější v Evropě, je v období Vánoc přímo éterické," tvrdí. Průvodce upozorňuje, že skvostné panorama doplňuje ozdobený vánoční strom.

Začaly Vánoční trhy na Staroměstském náměstí

Pořadatelé trhů na Staroměstském náměstí vsadili letos na secesní styl. Tvůrci dekorací se inspirovali atmosférou z přelomu 19. a 20. století. Podnětem pro vytvoření ozdob byly malby malíře Alfonse Muchy.

Strom, který je hlavní ozdobou náměstí, je vysoký 20 metrů. Padesátiletý smrk pochází z obce Zaječov ve středních Čechách. Kmen je zapuštěn dva metry pod zemi. Václavské náměstí, kde jsou také vánoční trhy, zdobí umělý desetimetrový strom kuželového tvaru.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na Lidovky.cz