Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ve Švédsku určují platy odbory. A vyká se pouze králi, říká Čech

Češi v cizině

  6:01
Zdeněk Juračka se do Švédska přestěhoval před pěti lety. Rok pracoval jako dobrovolník, poté dostal zajímavou pracovní nabídku a rozhodl se, že zůstane natrvalo. „Jedna z prvních věcí, která mě dost zarazila byla, že tady si všichni tykají bez rozdílu věku. Jedinému komu se vyká je král. I když on nemá vůbec žádnou moc, pouze tu reprezentativní pro okolní svět,“ říká.

Zdeněk Juračka foto: Archiv Zdeňka Juračky

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Ještě před odjezdem jsem se začal učit švédštinu. To bylo z mého pohledu asi to nejhorší. Naštěstí mi nedělá žádný problém učit se cizí jazyky, a také jsem věděl, že od září budu docházet na kurz švédštiny. Koupil jsem jízdenku na autobus do Stockholmu a byl připraven odcestovat. Tehdy vyvstal další problém. Omezený počet zavazadel. Po sbalení věcí jsem zjistil, že vše si s sebou vzít nemůžu. Ubytování jsem měl zajištěné u zaměstnavatele ještě před odjezdem. Pár dní po příjezdu jsem navštívil migrationsverket, kde jsem musel zažádat o „personnummer“. To je jako u nás rodné číslo. Bez něj si nemůžete otevřít bankovní konto. Existuje ještě jedno číslo, o které můžete zažádat, s ním ale moc daleko nedojdete. Vše rozhoduje to, jak dlouho chcete tady zůstat. Pokud je doba kratší než jeden rok, pak dostanete to druhé číslo. S ním ale nemáte možnost si otevřít bankovní konto, které potřebujete pro výplatu. Výplatu na ruku totiž dostanete hodně těžko.

Kdo je Zdeněk Juračka?

Do Švédska jsem odcestoval v létě 2008 jako dobrovolník na jeden rok. Tehdy mi bylo necelých 29 let. Před ukončením mého dobrovolnického roku jsem nevěděl, co se mnou bude dál. Jestli se vrátit do Česka, nebo tady zůstat. Mé rozhodování ulehčilo to, že jsem dostal nabídku zaměstnání.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Jedna z prvních věcí, která mě dost zarazila byla, že tady si všichni tykají bez rozdílu věku. Vyká se jen králi. I když on nemá vůbec žádnou moc, pouze tu reprezentativní pro okolní svět. Po ukončení roku, kdy jsem pracoval jako dobrovolník, jsem narazil na další věc. Jak těžké je získat byt. Člověk musí mít bud‘ známosti, nebo dlouho čekat frontu na byt. V tomto ohledu se dá říct, že jsem měl štěstí. Čekal jsem jen dva měsíce. Cena pronájmu tady a v Česku je se dost liší. Za byt 1 + kk na malém městě se pohybuje okolo 9000 korun bez elektřiny (kolem 800 korun za měsíc), internetu (800 korun), topení a vody. Elektřina, voda a topení je často započítaná do pronájmu. Tomuto rozdílu ale přispívá to, že tady si člověk dost vydělá v porovnání s Českem. Platy tady totiž určují odbory. Všichni v jedné profesi mají stejný základní plat bez ohledu na místo bydliště. Pak záleží jen na zaměstnavateli, jestli jim chce dát víc nebo ne. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka vrátit?
Přes nedostatky, kterých je opravdu málo, nelituji toho, že jsem se rozhodl tady zůstat. Pokud si plánujete dovolenou strávit zde ve Švédsku, tak obětujte z tohoto času něco málo i k poznání něčeho jiného než jen Stockholmu. Opravdu je zde mnohem víc než jen ten. Narazíte na milé lidi, a spaní se tady vždy najde i pro početnější rodinu zcela zdarma nebo jen za málo peněz.
Lidovky.cz:  Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Zde ve Švédsku mi asi nejvíc chybí pravá česká kuchyně. Zajít si do restaurace a dát si třeba guláš se šesti knedlíkama. Naštěstí si to pravé české jídlo můžu uvařit doma. Také jsem měl možnost ukázat mé kuchařské dovednosti mým švédským a norským přátelům. Uvařil jsem knedlo, zelo, vepřo a na vánoce pravý český bramborový salát. Samozřejmě jim to moc chutnalo a už se těší na to až zase uvařím nějaké české jídlo. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz:  Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Protože žiji v okrese (Skellefteå), který má přátelské styky s Pardubicemi, a mám tady přátele s dětmi, tak se mě často ptají na nějaké české slovo. Některé z těchto dětí už Česko navštívily, a nemůžou si vynachválit, jak jsou Češi přátelští. Když řeknu, že jsem z Česka, tak první reakce jsou hokej a pivo. Ti starší si vybaví ještě Pražské jaro, okupaci sovětskými vojsky v roce 1968. Všichni ale ví, že hlavní město je Praha. Tu tady znají.
Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Jedna z věcí, které mě taky zajímají, je politická situace zde a v Česku, a rozdíly v ní. Hlavní rozdíl mezi českou a švédskou politikou je v tom, že tady jdou do voleb tři bloky. Pravicový, levicový a extrémně pravicový (Švédští Demokraté). Toto rozdělení ukazuje, s kým která strana uzavře koalici po volbách. Potom je tu ještě jedna strana, Levicová strana. S touto a Švédskými Demokraty nechce nikdo z vládních stran spolupracovat. To se ukázalo jako problém při po posledních volbách do parlamentu v září roku 2014. Také je rozdíl v tom, že se volby do parlamentu, okresních a krajských zastupitelstev se konají v jeden termín, což ušetří mnoho peněz.

Autor: