27. března 2012 14:40 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Velikonoce na rychtě slibují zážitek kulturní i kulinářský

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy. |

KRAVAŘE Na Vísecké rychtě v Kravařích ještě nezačala hlavní turistická sezóna a už se zde po masopustu připravuje druhá akce. Jsou jí tradiční Velikonoce na rychtě, které se uskuteční v sobotu 31. března.

Stejně jako v předcházejících letech nabízí velikonoční program na Vísecké rychtě příjemnou venkovskou atmosféru vyplněnou bohatým programem. Oproti bujarému masopustu budou ale Velikonoce na rychtě o poznání klidnější a rodinnější.Rodinám a především malým dětem bude totiž směřováno několikero výtvarných dílen, které budou mít spojitost s vynášením smrtky, nastávající pomlázkou a dalšími lidovými zvyky.

Brána Vísecké rychty se návštěvníkům otevře v deset hodin ráno. V tu dobu již bude na místě včelař Miroslav Fikar, pletaři pomlázek, zdobičky kraslic a mnozí další. Za zmínku ale stojí také velmi mimořádné občerstvení, které letos o Velikonocích zprostředkuje teplická pobočka Seniorklubu Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. Na rychtě tak nebudou vonět jen klasické jitrnice a jelita, ale též velikonoční guláš, vajíčková nádivka a pečivo ve formě beránků, zajíců a slepic.

Samotný kulturní program zahájí v jedenáct hodin dopoledne žáci místní základní školy, kteří se na tvorbě programu na Vísecké rychtě podílí již po několikáté. Tentokrát si pro návštěvníky akce připravily pásmo písní a divadelních scének s velikonočními zvyky a obyčeji, vážícími se k pašijovému týdnu.

Ve dvanáct třicet bude mít své místo na pódiu vyhrazen folklorní soubor Lužičan z Krásné Lípy, který se v Kravařích představí vůbec poprvé. K rázu oslav Velikonoc na rychtě ale patří i vynášení smrtky do Bobřího potoka. Tímto symbolickým aktem se v minulosti uzavírala zima a začínal nový hospodářský rok.

Tak jako v předcházejících letech budou mít nejmenší návštěvníci možnost zúčastnit se výtvarných dílniček a namalovat si velikonoční zajíčky, ale také péct jidášky. Zdobením lítečka se budou moci děti přímo účastnit na programu.

Poté, co bude do potoka vržena smrtka, se ozdobené lítečko dostane do popředí průvodu a bude odneseno do farního kostela Narození Panny Marie. Zde v odpoledních hodinách vystoupí folklorní soubor Lužičan podruhé. Kostel bude ale otevřen po celý den a návštěvníci si zde budou moci prohlédnout výstavu kněžských rouch a ornátů. Od sedmnácti hodin zde bude slavena mše svatá.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse