Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Vítejte v africkém Hollywoodu. V marockém Ouarzazate si byt koupil i Brad Pitt

Cestování

  6:56
V Maroku se říká: vidět Ouarzazate a zemřít. Přijde Vám to povědomé? No ano, u nás v Evropě se to říká minimálně o Neapoli a možná i o dalších městech, ale vězte, že Maročané mají své důvody.

Výlet do pouště japonským jeepem nebo na hřbetu velblouda a pozorování západu slunce nad dunami je turistická nutnost. Klid, ticho, hra barev a nekonečný prostor kolem vás, který se v mžiku může vytratit, zastihne-li vás písečná bouře. foto: Marcela Rusňáková

Starověkým Římem to tu jen dýchá, když dáte strážci objektu nějaký ten bakšiš,...
Filmové iluze jsou dechberoucí. V Ouarzazate si můžete koupit vstupenku do...

Město s těžce vyslovitelným názvem, jenž je odvozen z jazyka Tashelhit, tedy z berberského nářečí místních obyvatel, a v překladu znamená něco jako „místo bez hluku“, bývá také označováno jako Brána Sahary nebo marocký Hollywood. Cesta z Marrakéše sem při dobré vůli i karmě trvá zhruba 4-6 hodin a jízda nejvýše položenou marockou asfaltkou přes průsmyk Tizi ́n Tichka ve výšce 2260 m.n.m. je sama o sobě už tak dost silným cestovatelským zážitkem.

Překročíte-li však Vysoký Atlas, rázem se ocitnete v krajině, která jakoby vystoupila z nějakého filmu. A nebudeme daleko od pravdy. V dnes šedesátitisícovém městě Ouarzazate totiž najdete největší filmová studia na světě - Atlas Studios, která byla založena už v roce 1983 a k dnešnímu datu mají na svém kontě několik stovek významných produkcí, ať už se jedná o historické dokumenty, hrané filmy od hororů až po komedie a koprodukční velkofilmy, zejména s historickou tématikou.

Pobyt v Maroku ovlivnil spoustu herců a mnoho z nich na něj rádo vzpomíná,...

Společná láska Brangeliny

Ouarzazate dříve bývalo jen přestupním bodem na slavné karavanní trase z mýty opředeného města Timbuktu, (v dnešním Mali - cesta sem trvla zhruba 52 dnů), v dobách Francouzského protektorátu (1912-1956) se stalo posádkovým městem se stálým vojenským garnizonem a zhruba od 80. let 20. století se proměnilo ve skutečný marocký Hollywood. Kromě studií Atlas najdete ve městě ještě studia CLA, založená slavným italským producentem Dino de Laurentiisem a Kan Zaman Studios. Ročně se tu vystřídá více než 200 zahraničních produkcí a Brad Pitt je tu jako doma.

Zatímco svět právě řeší, co všechno mezi Bradem a Angelinou patří do rozvodové škatulky s názvem „nesmiřitelné rozpory“, jedno je jisté - společná láska k Maroku a docela slušná filmografie dua Brangelina. Místní vám dokonce odvypráví příběh, jak si Brad Pitt raději koupil byt v Marrakéši a na plac pak létal vrtulníkem přes Vysoký Atlas, než aby spal v hotelu Oscar, což je obvyklá „ubytovna“ mezinárodních štábů.

pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Pobyt v Maroku ovlivnil spoustu herců a mnoho z nich na něj rádo vzpomíná, třeba takový Tom Hanks tvrdí, že setkání se zdejšími lidmi úplně změnilo jeho pohled na islám. Není se co divit, Maročané, v této části země téměř výhradně Berbeři, jsou lidé milí, pohostinní a mírumilovní. I to je jeden z důvodů, proč se marocká studia, často přezdívaná „studia na konci světa“, stala mezi filmaři tak oblíbenými.

Dalším důležitým faktorem je úžasná světelnost, rozmanitost krajiny a etnická pestrost obyvatel a ne na posledním místě výhodné ekonomické podmínky a neméně důležitá podpora úřadů, ba přímo samotného marockého krále Mohammeda VI, který dokonce pro natáčení filmu Sex ve městě 2 zapůjčil své velmi vzácné velbloudy - albíny, které v Maroku vlastní pouze královská rodina a pro filmy Království nebeské (2005) a Trója (právě s Bradem Pittem), uvolnil do komparzu i několik tisíc příslušníků Marocké armády.

Sex ve městě 2

Filmařská tradice má v Maroku opravdu hluboké kořeny, vždyť zde točil už v roce 1897 Louis Lumiére, jeden z průkopníků světové kinematografie. Ve filmu s příznačným názvem Maroko, zase v roce 1930 zazářili Marléne Dietrich a Gary Cooper. Marockou stopu zanechal i Orson Welles se svým velkofilmem Othello (1949) i mistr světového hororu, Alfred Hitchcock. Většina z nás si jistě vybaví výpravný historický velkofilm Lawrence z Arábie s blonďatým Peterem O ́Toolem, kterému zdatně sekundoval charismatický Omar Shariff, pro tento film režiséra Davida Leana z roku 1952 byla dokonce přestavěna celá spodní část slavné kasby Ait Benhaddou, opevněného hliněného města s berbersko-židovskými tradicemi již ze 13. století, které patří k nejznámějším marockým památkám zapsaným na listině světového kulturního a historického dědictví UNESCO.

Studia Atlas mají na svém kontě i filmy s egyptskou tématikou a to i přesto, že...

Kasba Ait Benhaddou si „zahrála“ i ve filmech Ježíš Nazaretský nebo třeba i v akční komedii z 80. let Honba za klenotem Nilu, s Michaelem Douglasem v hlavní roli. Největší slávu však místu přinesl Ridley Scott a jeho filmový hit Gladiátor s Russelem Crowem. Režisérovi se totiž římské Koloseum zdálo těsné a proto se rozhodl právě v nejznámější berberské kasbě vybudovat jeho věrnou kopii. Stavba filmového Kolosea, resp. jeho části, trvala 19 týdnů, natáčení se účastnilo 2000 komparsistů a dalších 33000 diváků, stejně jako zbytek Kolosea, byly dotvořeny pomocí počítačových triků.


Pohlednice z cest na větší mapě

Studia Atlas mají na svém kontě i filmy s egyptskou tématikou a to i přesto, že se nacházejí téměř 4000 km na západ od břehů Nilu, ať už se jedná o populární hrané dokumenty BBC z egyptské historie, minisérii Kleopatra, nebo samotný film Kleopatra, či humorný snímek Asterix a Obelix: mise Kleopatra, pro který byly zbudovány mohutné dekory v podobě egyptských hrobek, či dokonce chrámu v Karnaku s alejí sfing.

Filmové iluze jsou dechberoucí. V Ouarzazate si můžete koupit vstupenku do filmových studií a projít se kulisami spousty slavných filmů, chvíli budete ve faraonském Egyptě, chvíli zase v Tibetu (film Martina Scorseseho Kundun z roku 1997 o dalajlámovi), o pár metrů vlevo se ocitnete v antickém Řecku-to tu zas pro změnu Oliver Stone točil Alexandra Velikého (2004), kde si Angelina Jolie zahrála Alexandrovu matku Olympiadu. Starověkým Římem to tu jen dýchá, když dáte strážci objektu nějaký ten bakšiš, můžete si udělat selfie s Maximovým štítem a gladiátorským mečem. Že vás historie nebaví a milujete horory nebo akční filmy? Nevadí. Máte-li dost odvahy a benzín v nádrži, stačí vyrazit kousek za Ouarzazate, směrem na západ a u cesty narazíte na velmi americky vypadající benzínku. Že je vám povědomá? No ano, děsivá atmosféra hororů Hory mají oči a Hory mají oči 2 je tu všudypřítomná a svíravé dusno ji jen umocňuje.

Něco pro artového diváka

Pro artového diváka by se také něco našlo. Třeba Nedotknutelní nebo povídkový Babel opět s Bradem Pittem, či kultovní Scorseseho Poslední pokušení Krista, kde lze spatřit i nejvýznamnější marockou antickou památku - římské město Volubilis. Máte už dost filmů a sluncem spálené tělo vám pokrývá saharský prach? Je čas na odpočinek a trochu adrenalinové zábavy. Hotelů je na výběr spousta a při troše štěstí přespíte v posteli, kde se před vámi již válela nějaká ta hollywoodská superstar, dáte si drink v baru, kde popíjel Mel Gibson, či se osvěžíte v bazénu, kde se koupala samotná Kleopatra, či spíše její poslední představitelka, Monika Bellucci.

Studia Atlas mají na svém kontě i filmy s egyptskou tématikou a to i přesto, že...

Ouarzazate nabízí ale více, než jen film, město je skutečnou branou do marocké Sahary, v okolí najdete údolí 1000 Kaseb i nádherné datlové oázy. Během jediného dne si můžete zalyžovat ve Vysokém Atlasu i vykoupat se ve vlnách Atlantiku. Výlet do pouště japonským jeepem nebo na hřbetu velblouda a pozorování západu slunce nad dunami je turistická nutnost. Klid, ticho, hra barev a nekonečný prostor kolem vás, který se v mžiku může vytratit, zastihne-li vás písečná bouře. Vůně marockého mátového čaje a pečícího se masa v hliněném tajinu vás bezpečně odnaviguje zpět do „civilizace“. Je dusný, tichý večer, na nebi září skutečné hvězdy a ve vašem hotelovém pokoji se na velké plazmě právě odehrává Hra o trůny. Teď už víte, proč je vám ta krajina povědomá.

Autor: