24. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Výlet do Vitorazska: z Českých Velenic do Gmündu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Krajina na pomezí jižních Čech a Dolních Rakous je vhodná pro víkendový výlet i pro dovolenou. Novohradské hory ocení cyklisté i milovníci pěší turistiky. Vyspělá turistická infrastruktura je i v malých rakouských obcích samozřejmostí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajina na pomezí jižních Čech a Dolních Rakous je vhodná pro víkendový výlet i pro dovolenou. Novohradské hory ocení cyklisté i milovníci pěší turistiky. Vyspělá turistická infrastruktura je i v malých rakouských obcích samozřejmostí. |

Důvěrně známé tu jsou krajina i příbytky v ní – nálada jižních Čech jen jako by překročila hranici. To je Vitorazsko, jehož část po roce 1920 připadla ČSR. Díky tomu z bývalého gmündského nádraží vznikly České Velenice.

Vitoraz neboli Weitra

Ať přijíždíte od Nových Hradů, nebo z Českých Velenic, neunikne vám panoráma města s renesančním zámkem nad malebným náměstím. Město, které dalo kraji jméno, patřilo až do 13. století k Čechám. Turisty láká poloha pod vrchy Novohradských hor i historické domy se sgrafitovou výzdobou na náměstí. Weitra má také nejstarší pivovar v Rakousku. Znalci piv by určitě neměli vynechat domácí pivovar na náměstí. Určitě navštivte nedalekou Alt-Weitru (pár kilometrů odsud) – to je původní Vitoraz s nádherným románským chrámem ze druhé poloviny 12. století.

Zwettl: perla architektury

Po 25 kilometrech jízdy na jihovýchod od Vitorazi se objeví Zwettl. Půvabné historické město v krajině Waldviertel je vděčným cílem turistů stejně jako nedaleký stejnojmenný klášterní komplex. Dnešní podoba této perly mezi rakouskými církevními stavebními památkami je výsledkem vývoje mnoha staletí, od románského období po baroko. Nejcennější část s křížovou chodbou je románská, ze 12. století. Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie má krásnou žulovou fasádu a úchvatnou vnitřní výzdobu, jeho věž sahá do výšky 90 metrů.

Rakouské město Gmünd.

Rakouské město Gmünd.

Gmünd: rozdělené město

Vminulosti jedno město, po roce 1920 zmenšené o části, které podle saintgermainské smlouvy připadly ČSR a staly se Českými Velenicemi. Úpravnému náměstí s cennými sgrafitovými domy ze 16. století dominuje renesanční radnice uprostřed. Gmünd je také městem s první trolejbusovou linkou v Rakousku-Uhersku. Delikatesou zdejších pekařství je nesmírně chutný vdolek mohnzelten z tenkého bramborového těsta, plněný mákem. Zarelaxovat pak můžete ve zdejším aquaparku s termální mořskou vodou, saunami, včetně "ledové", a s vodními atrakcemi.

Ottenschlag: vše z máku

Půdní a klimatické podmínky ve Vitorazsku přejí zejména pěstování brambor a máku. Obojí bylo dovedeno k dokonalosti, a nejen gastronomické. V městečku Ottenschlag v hospodářství rodiny Greßl můžete zevrubně nastudovat mák: v podobě muzejní expozice, makových dobrot i kosmetiky (mají je i na zámku Weitra). Ani velejemný makový olej není jen pro malíře, patří k lahůdkovým surovinám ve studené kuchyni. A určitě se nezapomeňte zastavit v nedalekém románsko-gotickém Rapottensteinu.

Bedřich Hloušek
  • 0Diskuse