3. ledna 2015 11:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výlet za sněhem. Kromě sjezdovek láká extrémní závod psích spřežení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Některá místa organizátoři upravovali sněžnými skútry, jinde pomohla rolba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Některá místa organizátoři upravovali sněžnými skútry, jinde pomohla rolba. | foto: Reuters

Jízdě se psím spřežením (mushingu) propadá v Česku čím dál více lidí, pro tuzemské i zahraniční turisty začíná být zajímavou součástí nabídky cestovního ruchu. Letošnímu extrémnímu závodu Šediváčkův long na rozdíl od toho loňského předpověď počasí přeje, pořadatelé věří v závod na sněhové pokrývce.

Na letošní ročník extrémního závodu Šediváčkův long, který se uskuteční od 20. do 24. ledna, je přihlášeno 110 závodníků se psími spřeženími a 30 jezdců na kolech. Pořadatelé věří tomu, že bude možné uskutečnit závod na sněhu. Minulý zkrácený ročník museli závodníci kvůli nedostatku sněhu absolvovat na tréninkových kárách.

ČTĚTE TAKÉ:

„Kapacita závodu je omezená, zcela plný stav jsme měli tři týdny po otevření přihlášek. Se zájmem jsme spokojeni,“ řekl ředitel závodu Pavel Kučera. Na hřebenech Orlických hor zatím leží zhruba deset centimetrů sněhu, v pátek ráno byla teplota těsně pod bodem mrazu. „Máme ještě 14 dní, nějaký sníh v Orlických horách už je a ta prognóza je celkem příznivá. Věříme, že závod bude normálně na saních,“ řekl Kučera.

Se psím spřežením vyjelo na trať 97 závodníků.
Trať zvládl nejrychleji musher Vít Kolátor se svými osmi psy. Čtyři etapy závodu ujel za 11 hodin a 35 minut.
V posledních letech je soutěž zařazena do série čtveřice extrémních závodů psích spřežení o titul Iron Sled Dog Man, které se vedle Deštného jedou v rakouských a švýcarských Alpách.
Mrazivé počasí organizátorům pomohlo připravit rychlé tratě.

Zatímco běžně urazí psí spřežení během Šediváčkova longu po stezkách na hřebenech Orlických hor 240 kilometrů, loni pořadatelé trasu zkrátili na 59 kilometrů. Musheři kromě bahna bojovali také s technickými problémy, například poškozenými pneumatikami či nefunkčními brzdami. Loni do Orlických hor přijelo 50 musherů a 11 bikerů z pěti zemí. Zkrácenou trasu nejrychleji zdolal se svými psy Roman Habásko.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!