Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Výprava do Ugandy. Cíl? Podpořit místní pěstitele

Cestování

  7:00aktualizováno  14:35
Nasbírat poznatky v oblasti pěstování fairtradové kávy a dalších plodin, poznat exotickou zemi, místní lidi jejich osudy a problémy. To jsou jen některé z cílů více než třítýdenní cesty, na kterou již zítra vyrazí do východoafrické Ugandy skupinka zástupců nevládní neziskové organizace NaZemi. Ta usiluje o to, aby se lidé v rozvojových zemích mohli vlastními silami vymanit z chudoby.
Obyvatelé Ugandy (ilustrační foto).

Obyvatelé Ugandy (ilustrační foto). foto: Shutterstock

"Do Ugandy jedeme v rámci projektu podpořeného Evropskou komisí. Tuto vzdálenou zemi jsme si vybrali proto, že tam již máme nějaké kontakty a zároveň bychom rádi navázali nové vztahy s pěstiteli a dalšími místními organizacemi," vysvětlil jeden ze zástupců NaZemi Tomáš Bílý. Dodal, že nasbírané informace, postřehy, fotografie a také kresby vytvořené ilustrátorem a malířem Daliborem Krchem poslouží po návratu skupiny z Ugandy pro nejrůznější osvětové aktivity.

"Poměrně zajímavým počinem bude jistě komiks, který se Dalibor pokusí připravit ze všedních situací v ugandské společnosti. Chtěli bychom udělat i malý výzkum mezi místními obyvateli a ten pak porovnat se podobným výzkumem připraveným u nás," prozradil ředitel NaZemi, Petr Kouřil, další z čtyřčlenného týmu.

Trasa Expedice Uganda.

V malé ugandské "expedici" budou mít svého zástupce také Lidové noviny, na cestu do Afriky se s NaZemi chystá Tomáš Hájek, fotoreportér brněnské redakce. Ten je připraven fotografovat a sbírat příběhy a zajímavosti, aby o nich mohl po návratu připravit zajímavé články a reportáže. "Chtěli bychom se pokusit zasílat z cesty krátké živé reporty, aby čtenáři Lidovek.cz mohli naši cestu sledovat takřka on-line. Proto s sebou vezeme také zapůjčený tablet Samsung, který by nám to měl umožnit. Vše ale závisí na pokrytí Ugandy alespoň nějakým mobilním signálem, " nastínil možné problémy Kouřil.

Hrobky bugandských králů v Kasubi

Pro úvodní část cesty bude nezbytné se na místě zorientovat. To by se mělo odehrát po přistání na letišti v Entebe, během prvních dní v hlavním městě země Kampale. "Strávíme zde zřejmě první tři dny výpravy a potom zřejmě ještě pár dnů v průběhu a závěru. Kampala pro nás bude důležitým výchozím bodem a během pobytu v ní bychom měli zvládnout vyřešit logistické záležitosti jako výběr peněz, nákup místní sim karty kvůli internetu a volání, objednání auta a podobně," vypočetl první úkoly Tomáš Bílý.

Výprava se poté chystá procestovat především jihozápad země. "V jižní části západního regionu je několik fairtradových družstev, která bychom rádi navštívili. Především je to ACPCU, kde pěstují kávu a čajové zahrady družstva Igara," upřesnil Bílý. Káva se sklízí také na západě u hranic s Demokratickou republikou Kongo a kromě již zmíněných surovin by cestovatelé měli v družstvu Ndali vidět i sklizeň vanilky.

Neméně zajímavá bude jistě i návštěva v Buikwe, kde má své komunitní projekty Arcidiecézní charita Praha. "Mimo jiné zde charita provozuje i česko-ugandskou nemocnici Sv. Karla Lwangy," doplnil Petr Kouřil.

Vizitky jednotlivých účastníků expedice:

Petr Kouřil

Petr Kouřil

Petr Kouřil se narodil v roce 1976 v Brně  a pracuje v nevládní organizaci NaZemi. Vystudoval sociologii na Fakultě sociálních studií MU, kde několik let působil jako výzkumný pracovník na Katedře sociologie FSS MU a přednášel na oboru Sociální antropologie. Další pracovní zkušenosti získával v marketingovém průzkumu. V NaZemi nyní zastává funkci ředitele.

Tomáš Bílý

Tomáš Bílý

Tomáš Bílý se narodil 1986 v Praze a pracuje již sedm let v nevládní organizaci NaZemi, kde aktuálně vede program fair trade. Od roku 2007 je také členem rady organizace a do letošního května zastával pozici předsedy v asociaci Fairtrade Česká republika. Systému fair trade se intenzivně věnuje od roku 2005 a dnes již patří mezi české odborníky v této oblasti. Tomáš vystudoval Právnickou fakultu UK a žije v Praze.

Dalibor Krch

Dalibor Krch.

Dalibor Krch se narodil roku 1983 v Brně, po maturitě na Gymnáziu Táborská Brno absolvoval tři semestry na VOŠ Uměleckých řemesel - obor Restaurování keramiky. Poté vystřídal několik zaměstnání. Během této doby navázal spolupráci s Absolutním Divadlem a Divadlem Šansonu v Brně, od roku 2011 se živí naplno jako ilustrátor a malíř na volné noze. Má za sebou ilustrace do několika publikací a projektů programu Fair-Trade, projektů pro divadlo i soukromé zadavatele, pravidelně přispívá ilustracemi do jindřicho-hradeckého měsíčníku Žurnál. Jeho práce jsou volně ke shlédnutí na Facebooku / Dalibor Krch (Max).

Tomáš Hájek

Obrázek není k dispozici

Tomáš Hájek se narodil v roce 1978 ve Vyškově. Je fotograf, novinář a cestovatel. Vystudoval žurnalistiku na UP v Olomouci. Od roku 1997 byl nejprve redaktorem v deníku Rovnost, později vedoucím programu v Rádiu Student a od roku 2005 pracuje jako fotoreportér Lidových novin. Současně od roku 2004 cestuje po světě a z cest přiváží fotografie a zážitky, které pak publikuje v řadě českých médií. V posledních letech navštívil Vietnam, Mexiko, Kambodžu a vloni se společností NaZemi také Peru, kde dokumentoval práci na plantážích s kávou, kakaem a třtinou. Je ženatý, má čtyřletou dceru.

Autor: