24. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Vypravte se za českými betlémy. Do Rakouska

Výstava českých a zahraničních betlémů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava českých a zahraničních betlémů | foto: ČTK

HAVLÍČKŮV BROD Betlémy z Vysočiny, jižních Čech a Dolního Rakouska uvidí návštěvníci výstavy v městském muzeu v rakouském Waidhoifenu, řekl Vladimír Šprincl z havlíčkobrodského Muzea Vysočiny, které výstavu připravilo jako součást projektu přeshraniční spolupráce Porta culturae.

Mezi téměř čtyřmi desítkami vystavených betlémů budou díla současných tvůrců z etnografické sbírky Muzea Jindřichohradecka, historické papírové betlémy z Muzea Vysočiny v Třebíči a betlémy vytvořené dolnorakouským betlemářským spolkem z Hollabrunnu. "Betlémy zamíří do Dolních Rakous v pondělí a okamžitě se začne s jejich instalací," řekl Šprincl.

ČTĚTE TAKÉ:

Výstava je připravena v českém a německém jazyce. Její smyslem je porovnat betlemářství z českých a rakouských příhraničních regionů, a to jak ve formě historických betlémů, tak i současné betlemářské tvorby.

Perníkový betlém
Přehlídka s názvem České a rakouské betlémy začne v pátek 30. listopadu a potrvá do konce prosince. Lidé uvidí také perníkové betlémy vytvořené dolnorakouskými cukráři a studenty Střední odborné školy v Třešti na Jihlavsku.

Podle Šprincla existuje v tvorbě betlémů v Česku a v Rakousku rozdíl. "U nás považujeme za betlemáře toho, kdo vytváří figurky, nezdůrazňujeme způsob jejich rozestavění nebo formu modelu krajiny. V rakouském prostředí je tomu jinak, figurky se někde získají, často se i nakoupí. Betlemář je v Rakousku ten, kdo z nich vytvoří celek, tedy přidá model krajiny, doplní stavby a podobně," dodal Šprincl. Výstava měla premiéru loni v Třebíči, kde ji zhlédlo více než 6000 návštěvníků.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz