Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vysoká životní úroveň, jezera a Alpy. Západ Rakouska je nečekaně pestrý

Cestování

  6:01
Koupání v obrovském jezeře, horské túry, příjemné procházky, cyklistika. To je jen malý výčet toho, na co může nalákat rakouské město Bregenz s více než sedmadvaceti tisíci obyvateli. Je jedno, jestli sem vyjedete na prodloužený víkend s dětmi, v páru, nebo s partou kamarádu. Každému má Bregenz co nabídnout.

Cesta z Prahy sem při dobrém provozu zabere jen něco přes pět hodin a vy se rázem ocitnete v místě, kde se střetává několik kultur foto: Shutterstock

Cesta z Prahy sem při dobrém provozu zabere jen něco přes pět hodin a vy se rázem ocitnete v místě, kde se střetává několik kultur. Bodamské jezero, které je stěžejním lákadlem oblasti, se rozprostírá přímo před Bregenzem, leží na hranicích Švýcarska, Německa a Rakouska, a vy tak během jedné dovolené zvládnete navštívit hned tři země.

PĚT MÍST, KTERÁ BYSTE NEMĚLI VYNECHAT

  • Lindau Přestože to je z Bregenzu do Lindau jen deset kilometrů, město s téměř pětadvaceti tisíci obyvateli už leží v Německu. Do středověkého ostrovního města vás zaveze vyhlídková loď, míří sem vlak nebo si můžete udělat procházku po pobřeží či využít cyklostezky. Hlavním lákadlem je velký přístav, který střeží starý maják, za pozornost stojí i místní loutková opera. 
  • Za vodou i čokoládou Třiapadesát kilometrů na jih od Bregenzu leží Bludenz, město s asi patnácti tisíci obyvateli. Je proslulé výrobou čokolády, jejíž vůně se line po celém městě a můžete ji tu velmi levně pořídit jako suvenýr. Potěšeni tu budou milovníci historických památek – nachází se tu například zámek Gayenhofen – i děti, které se vyřádí v akvaparku Val Blu.
  •  Montafon Údolí ve Vorarlbersku, jen kousek od Bregenzu, objevil už téměř před stoletím spisovatel Ernest Hemingway. Pro Čechy zůstává stále tak trochu zapomenuté. Mísí se tu vlivy rakouské i švýcarské, čehož si všimnete na jídelním lístku i při výletech a túrách po okolí – alpských vesnicích. Ne nadarmo se údolí Montafon přezdívá malé rakouské Švýcarsko. 
  • Jeskyně Eisriesenwelt Pokud se budete chtít zchladit, vydejte se do městečka Werfen asi 50 kilometrů jižně od Salcburku. V jeskyni Eisriesenwelt je celoročně zima. Stěny a hradby z ledu a další útvary tu sahají až do výšky osmi metrů a uvnitř najdete dokonce i ledovec a vodopád. Přičemž nezapomenutelná je už cesta k jeskyni, kterou obsluhuje nejprudší lanovka Rakouska. 
  • Muzeum budoucnosti Pojedete-li do Bregenzu vlakem přes Linec, udělejte si čas na návštěvu muzea s názvem Ars Electronica, které umožňuje zhlédnout kolekci moderních technologií. Zážitek si odnesou nejen děti, ale i vy. Setkáte se tu s řadou interaktivních exponátů, jichž se můžete dotýkat a zkoumat, jak fungují. Plná cena vstupného je 8 eur, zlevněné je 6 eur.

Bregenz na samém západním cípu Rakouska je hlavním městem spolkové země Vorarlbersko a učarovala i Lukáši Melicharovi z Liberce. Už doteď tu trávil se svou přítelkyní spoustu času, v průběhu léta se sem chce mladý pár odstěhovat.

Víkendová promenáda „Rozdíl oproti Česku je obrovský. Bregenz je velice přívětivé město, lidé jsou milí, komunikativní a přátelští. Je tu i vysoká životní úroveň, která přispívá k příjemné atmosféře města. Vše působí uklizeně a spořádaně,“ neskrývá nadšení Melichar.

Když se mladí vypraví v neděli odpoledne na promenádu k jezeru, je to pro ně příležitost pěkně se obléknout. S kým máte ve Vorarlbersku co do činění, zjistíte také při prohlídce místního zemského muzea. Bodamskému jezeru, největšímu v zemi, se někdy přezdívá rakouské moře. Z mnoha míst břehu totiž nedohlédnete na horizont. Přímořskou atmosféru pak dokresluje množství stylových kaváren a hospůdek po celém pobřeží.

Přestože bývá i v létě jezero studené, voda tu má dvacet až šestadvacet stupňů, musíte počítat s tím, že je turisticky vyhledávaným místem. Hlavní, městská pláž Bregenzu nabízí i venkovní a krytý bazén a koupání je tu zdarma. Kromě toho je zde několik soukromých pláží. Zkusit tu můžete windsurfing, potápění i kurz jachtingu.

Návštěvníky láká nejen koupání, ale zejména vyhlídkové plavby po okolí. Například panoramatická plavba třemi zeměmi, tedy Dreiländer Panorama fahrt, přímo z Bregenzu stojí v přepočtu 480 korun pro dospělého a 240 korun pro dítě. Přesto si tu lze uzmout svůj kousek ticha.

Bar pro pivaře, pro dámy kavárničky

„Rád se procházím po mole, je tam krásný klid a uklidňující zvuky vln jako u moře,“ říká Melichar. Pak se vydá třeba do malého přístavu, kde si oblíbil cafe-restaurant Seestüble. „Mají tam dobrou horkou čokoládu, kterou si lze vychutnat při pozorování lodí vyplouvajících na jezero,“ popisuje Melichar. Podobně příjemného posezení tu je spousta. Milovníci piva by se měli zastavit hospodě Uwe’s Bierbar na Kirchstrasse 25, čepují tu piva z celého světa včetně toho českého.

Tradičním jídlem, vorarlberskou specialitou, jsou käsespätzle, sýrové špecle. Nabízí je většina restaurací a přijdou zhruba na 165 korun. V Rakousku obecně počítejte s vyššími cenami služeb než u nás, obvyklé je dávat alespoň malé spropitné. Na druhé straně by to mělo být vyváženo kvalitou služeb.

Pokud se rozhodnete pro ubytování přímo v turisticky atraktivním Bregenzu, připlatíte si. Levnější penziony nabízejí ubytování kolem 1100 korun za noc na osobu. Nocleh zhruba o dvacet kilometrů dál od jezera vyjde téměř o polovinu výhodněji. Neotřelým zážitkem je zvolit ubytování na některém z množství rakouských statků, kde dáte za noc něco málo přes 550 korun a okusíte chuť místního venkova. Není výjimkou, že se vám bude pod oknem pást stádo krav a budete moct ochutnat domácí máslo či maso.

Kolem jezera na kole i na bruslích

Historické centrum Bregenzu zvládnete projít i za hodinu, nezapomeňte se stavit u městské dominanty Martinské věže a jezerní scény, která je největší postavená na vodě v Evropě. V létě tu můžete zastihnout slavný Bregenzský festival.

Bregenzer Festspiele

Festival v Bregenzu je kulturní festival, který probíhá každý rok v červenci a srpnu. Největším lákadlem je plovoucí pódium na Bodamském jezeře. Více informací naleznete na stránkách festivalu. 

To kolem jezera se dají podnikat několikahodinové procházky i vyjížďky. „Rozhodně bych doporučil cyklistiku, upravených stezek tu je mnoho. Jedna vede dokonce kolem celého Bodamského jezera a dá se po ní jet i na kolečkových bruslích,“ říká Lukáš Melichar. Po nedalekých horách lze zas podnikat výlety na horském kole se zastávkami u alpských chat.

Ráno, když většina města ještě spí, vyplatí se vyrazit na horu Pfänder, pěšky půjdete zhruba dvě hodiny. „Je odtud krásný výhled na celé okolí včetně jezera a okolních vrchů. Uvidíte přilehlé Švýcarsko a Německo,“ říká mladý Liberečan. Když budete mít štěstí, potkáte jeleny, muflony nebo sviště. A pokud se vám nechce po svých, může vás na vrchol vyvést lanovka.

Neobjevený Bregenzerwald

Zatímco Bodamské jezero na sebe v Bregenzu stahuje většinu pozornosti, Bregenzský les zůstává tak trochu v jeho stínu. Neprávem. Jestliže toužíte poznat jiné Alpy, odlišnou kulturu, vydejte se právě sem. Bregenzerwaldem je někdy nazýváno zapomenuté pohoří rakouského západu. Na masový turismus tu nenarazíte, za to tu jsou dřevařské dílny, podhorské salaše a pasoucí se krávy. Mapuje je například naučná stezka Alpgang vedoucí od kostela v Au.

Odtud se dostanete také k symbolu krajiny, kopci Kanisfluh, který má netradiční tvar – už z dálky uvidíte jeho typický kříž. Pokud se vyškrábete až k němu, získáte výhled na celý Bregenzerwald. Na Arlberský průsmyk, který je oblíbeným cílem lyžařů, i na údolí Bodamského jezera.

Praktické informace

  • Jak tam dojet Nejlépe se do Bregenzu dostanete autem, z Prahy pojedete přes Plzeň a Regensburg, dále na Mnichov až k Bodamskému jezeru. Zhruba 560 kilometrů dlouhou cestu po dálnicích zvládnete za plynulého provozu za něco málo přes pět hodin. Při průměrné spotřebě 7,5 l na 100 km dáte za benzin za jednu cestu přibližně 1600 korun. Desetidenní rakouská dálniční známka vyjde na 252 korun. Druhou přijatelnou variantou je cesta vlakem s přestupem v Linci nebo Mnichově, která trvá asi deset hodin.
  • Lístek pro dospělého stojí 2500 až 3000 korun. Při včasném pořízení lze zpáteční jízdenku koupit za 4094 korun.
  • Cesta letadlem se nevyplatí, museli byste letět například do Mnichova a pak pokračovat opět vlakem. Cestovat můžete jen s občanským průkazem nebo pasem. Dítě musí být zapsáno v pase rodiče nebo mít vlastní doklad. 
  • Místní doprava Spojení vlaky v Rakousku je rychlé a pohodlné, ale také drahé. Nabízejí se však skupinové, víkendové nebo rodinné slevy. Stojí za to naplánovat si výlet s využitím trati Arlbergbahn mezi Bregenzem a Innsbruckem, která vede krásným údolím a jezdí po ní i vyhlídkové vlaky. Výlet si lze udělat také lodí, plaví se po Rýnu, Dunaji i větších jezerech, jako je to Bodamské. 
  • Orientační ceny (měna = euro): Polední menu: od 220 Kč Káva: 65 Kč Pivo: 90 Kč Voda 1,5 l: 12 Kč Chléb: 40 Kč Jogurt: 8–14 Kč 
  • Ceny ubytování se dost liší (např. za dvojlůžkový pokoj ve tříhvězdičkovém hotelu můžete dát 1900, ale i 3500 korun). Obecně platí, že přímo v Bregenzu jsou ceny vyšší než třeba o 20 km dál. 
  • Velvyslanectví ČR v Rakousku: Botschaft der Tschechischen Republik Penzingerstr. 11–13 A-1140 Wien Tel.: 00431/89958–0 E-mail: vienna@embassy.mzv.cz Web: www.mzv.cz/vienna Provozní hodiny úřadu: po–pá: 08.00–12.00, 13.00–17.00 Úřední hodiny pro veřejnost: po–pá: 08.30–10.30

Ve vesničce Schwarzenberg, která patří podle místních k nejkrásnějším, se zastavte například na rodinném biostatku Greber. A budete-li mít možnost, ochutnejte tu sýr, jehož výrobou je Bregenzerwald proslulý. Dokonce tu mají sýrovou stezku.

Vlídný ostrůvek na německé straně Rozhodnete-li se pro výlet na německou stranu jezera, neměli byste vynechat ostrůvek Mainau. Díky vlídnému fénu tu je mnohem tepleji než jinde na břehu jezera. Sídlí tu obrovská botanická zahrada s kaktusy, palmami, oleandry, cypřiši i nádhernými orchidejemi. Ne nadarmo má ostrov přízvisko květinový. Kromě toho tu svou zahradu mají i motýli. Ve Friedrichshafenu je muzeum Zeppelin věnované vzducholodím a dětem se bude líbit i v přilehlém IQ parku.

Lodí se dostanete do Kostnice, největšího města u Bodamského jezera, které neztratilo nic ze svého středověkého půvabu. Památku Mistra Jana Husa, který tu byl upálen, připomíná malé muzeum. Knávštěvě láká i velké akvárium Sea Life s množstvím ryb, žralokem černoploutvým, mořskými koníky, chobotnicemi nebo želvami.

Po celém Rakousku se domluvíte německy, v Bregenzu narazíte na vorarlberský dialekt. Lidé jsou tu příjemní a otevření, rádi navazují kontakt s cizinci, ale blíž se k nim dostanete, pokud budete mluvit jejich rodnou řečí. Rakušané navíc považují téměř za samozřejmost, že Češi německy rozumějí. V hotelích a turistických informacích se obvykle setkáte i s angličtinou.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...