6. května 2012 11:10 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výstava v Husitském muzeu má pomoci k obnově Hýlačky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Památná rozhledna Hýlačka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Památná rozhledna Hýlačka | foto: elist.cz

TÁBOR Fotografie, plány nebo další materiály spojené s rozhlednou Hýlačka mohou lidé vidět na výstavě v táborském husitském muzeu. Expozice je věnována historii více než 90 let staré unikátní vyhlídkové věže, která letos shořela. Navíc má výstava pomoci ke shromáždění dalších peněz na obnovu rozhledny, řekl Radek Přílepek z Klubu českých turistů Tábor.

"Materiály pro expozici jsme získali v táborském archivu a také v našem klubu," uvedl Přílepek. Podle něj každý z návštěvníků výstavy bude moci vložit libovolný obnos do připravené kasičky, peníze z ní pak poslouží na výstavbu nové Hýlačky.

ČTĚTE VÍCE:

Exponáty v Husitském muzeu mají v následujících týdnech ukázat lidem historii vyhlídkové věže. Organizátoři se snažili sehnat různé dobové fotografie, nákresy nebo plány objektu.

U Tábora shořela 1. ledna památná rozhledna na vrchu Hýlačka

Památná rozhledna Hýlačka

Hýlačka sloužila turistům od roku 1920 až do letošního Nového roku, kdy shořela. "Vyšetřování nenašlo konkrétního viníka, který by požár způsobil," uvedl Přílepek.

Ne kopie. Nová Hýlačka

Podle něj se chce táborský Klub českých turistů, jemuž rozhledna patří, dívat hlavně do budoucnosti. A v nejbližší době nabídnout veřejnosti novou Hýlačku. "Nebude to věrná kopie, ale tvarově bychom chtěli původní rozhlednu napodobit," uvedl. Hýlačka před požárem měřila 18 metrů. Nově plánovaná rozhledna by měla být vyšší. "V těch původních parametrech už totiž trochu bránily lidem v rozhledu větve vzrostlých stromů," vysvětlil Přílepek.

Klub českých turistů začal formou sbírky shromažďovat peníze na obnovu objektu jen několik dní po ničivém požáru a dosud získaný obnos se podle Přílepka pohybuje v řádu stovek tisíc korun. "Nějaké finance na výstavbu rozhledny máme slíbené i od města. Zatím přesně nedokážeme odhadnout, kolik by realizace stála. Ale letos bychom měli rádi zpracovaný projekt a v příštím roce bychom chtěli zahájit stavební práce," uvedl Přílepek.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!