Vzhůru na Karlštejn nebo do masopustního reje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Masopust 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masopust 2011. | foto: ČTK

TIPY NA VÍKEND: Dětem začínají jarní prázdniny, pokud se nechystáte nikam na hory, vezměte je třeba na hrad, do muzea nebo na masopustní veselici. Tady je několik tipů na víkend:

Karlštejn i v zimě
4. 2. a 5. 2., od 10 do 15 hodin, www.hradkarlstejn.cz

Hrad Karlštejn se jako jedna z prvních památek v České republice otevře o víkendu otevře veřejnosti. Návštěvníci v únoru mimořádně uvidí kostel Nanebevzetí Panny Marie s původními gotickými freskami. "V únoru dokončujeme stavební práce na elektrifikaci Mariánské věže, a proto jsme museli uzavřít dvě poslední místnosti prohlídky. Místo toho však návštěvníky zcela mimořádně zavedeme do kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde jsou dochovány původní gotické malby z 15. století," řekl kastelán hradu Jaromír Kubů. Hrad bude o únorových víkendech otevřen od 10:00 do 15:00.


Ledová Praha
3. - 5. 2., Praha (různá muzea a galerie), www.ledovapraha.cz

Vydejte se objevovat Prahu. Na akci s názvem Ledová Praha budete mít možnost navštívit většinu pražských muzeí, botanickou zahradu, Žižkovskou věž nebo Petřínskou rozhlednu. To vše zdarma nebo za symbolickou cenu. Jednotnou vstupenku si můžete vyzvednout v sídle Pionýra v recepci na Senovážném náměstí 977/24 každý den od 9:00 do 17:00 hodin. Pro mimopražské děti je připraveno ubytování na školách, dopravu budou mít za symbolickou cenu.

Parní jízda po Pražském semmeringu
4. a 5. 2., Praha, odjezdy vždy v 9:00, 12:15, 16:30 hodin z nádraží Praha Smíchov, www.masinka.cz

Historický vlak tažený parní lokomotivou vás proveze po pražském semmeringu. Odjíždí ze Smíchovského nádraží, cílovou stanici má v pražských Jinonicích. Po dobu jízdy se můžete občerstvit v bufetovém voze, který nazývají 'pivák'. Dospělí za jízdu vláčkem zaplatí 80 korun, děti polovinu. Ty nejmenší (do jednoho metru výšky) se pak svezou zdarma.

Masopust v děčínské zoo
4. 2., od 14:00 hodin, Děčín, zoologická zahrada, www.zoodecin.cz 

Masopustní veselice začínají. V děčínské zoo čeká děti maškarní rej a soutěž o nejlepší masopustní koblihu. Průvod masek pak půjde ze zoologické zahrady na děčínský zámek. Ta nejhezčí maškara se bude moci svést v čele průvodu na oslíkovi. Pokud chcete soutěžit o nejchutnější koblihu, přineste tři kousky do 13:45 přímo do zoo. "Porota bude při degustaci hodnotit tři rozhodující faktory," říká tisková mluvčí zoo Alena Houšková.

Tradiční masopustní obchůzky
4. 2., od 10 do 16 hodin, Veselý kopec u Hlinska, www.vesely-kopec.eu 

Pravý masopust se vším, co k němu patří zažijete ve skanzenu Veselý kopec u Hlinska. Masopustní obchůzky vesnic s tradičními maskami z Hlinecka se dokonce dostaly na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Kromě pestrobarevných kostýmů se můžete těšit na muzikanty, trhy a tradiční masopustní speciality.

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)
  • 0Diskuse