Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pěšky napříč Skotskem. West Highland Way je výzva

Cestování

  7:00
The West Highland Way je magnetem pěší turistiky již od svého otevření v roce 1980, kdy se stala první dálkovou trasou pro pěší ve Skotsku. Jejich 153 kilometrů je výzvou pro každého cestovatele - turistu.

The West Highland Way ve Skotsku je lákadlem pro pěší turisty. foto: Shutterstock

Kudy bájná cesta vede

Trasa vede z Milngavie na okraji Glasgow až do Fort William, druhého největšího města skotské Vysočiny. Je dobré trasu jít tímto směrem, tj. z jihu na sever, protože tak začínáte své putování v lehčím terénu v nižší nadmořské výšce a postupně se dostáváte k obtížnějším úsekům v horách. Také si troufám říci, že druhá polovina cesty je zajímavější. Obavy z toho, že snad zabloudíte, mít nemusíte – trasa je po celé délce značena dřevěnými kůly (méně často tabulkami) s nápisem "West Highland Way" či se znakem bodláku.

Jaký terén lze cestou očekávat?

Většina trasy využívá dodnes dochované zbytky kamenné stezky v horách, tzv. military road, bývalé vojenské silnice, kterou v celkové délce 385 km postavili v 18. století angličtí vojáci, aby tak získali přístup do skotských hor s cílem mít Skoty pod kontrolou a zabránit případným protianglickým povstáním. Mistrovským kouskem asi 450 vojáků pod vedením generála Caulfeilda bylo v r. 1750 vybudování tzv. Ďáblova chodníku, kterým vyřešili strmý výstup z údolí Glencoe.

Kromě již zmíněné vojenské silnice využívá The West Highland Way (WHW) samozřejmě i lesních cest, v krátkém úseku i trasu zrušené železnice, v přístupu k vesnicím je nezbytná část trasy vedena v omezené míře i po asfaltových cestách či silnicích.

Vydáváme se na cestu

Další dálkové trasy Skotska

Turisté, kteří úspěšně absolovují WHW,  mohou mít zájem projít si i další dálkové turistické trasy ve Skotsku. Bezprostředně na WHW navazuje ve Fort William 117 km dlouhá „The Great Glen Way“, která dále vede mj. kolem břehů jezera Loch Ness až do Inverness. Střední Skotsko poznáte nejlépe, projdete-li 126 km dlouhou trasu „The Rob Roy Way“ a severovýchodním Skotskem vede 135 km dlouhá trasa „The Speyside Way“. Dvě nejnovější a zatím málo známé trasy jsou „The Kintyre Way“ (140 km) a „The Cowal Way“ (92 km), které obě vedou  stejnojmennými poloostrovy ve středozápadním  Skotsku.

Začátek trasy určitě nepřehlédnete – přímo v centru městečka Milngavie, kam se pohodlně dostanete z centra Glasgow vlakem, stojí obelisk, který oficiálně označuje začátek WHW. Start je velmi pozvolný, první kilometry procházíte lesoparkem, a v duchu si možná říkáte – tak tohle je ta WHW? První den je trasa nenáročná, ale nebojte, větších výzev se dočkáte vzápětí. Již druhý den otestuje vaši fyzickou kondici výstup na Conic Hill, budete však odměněni krásným výhledem na největší skotské jezero Loch Lomond.

Všechna nej WHW

Překvapivě, úsek u jezera Loch Lomond je nejtěžší částí celé trasy – zdoláváte zde strmý skalnatý terén v lese vysoko nad jezerem. Dobrá zpráva pro méně zdatné – nejobtížnější části tohoto úseku (za Inversnaid) je možné se vyhnout – stačí přejet lodí na druhý břeh jezera a autobusem do další osady (Inverarnan), kde se opět připojíte na WHW. Následuje dlouhý, nenáročný úsek údolím Glen Falloch až do Crianlarich, kde jsme došli přesně do poloviny. Úsek severně od Crianlarich není náročný, střídá se cesta lesem s údolími. Nejzajímavější částí cesty je patrně trasa z Bridge of Orchy přes Inveroran do údolí Glencoe – přecházíme zde rozsáhlé vřesoviště Rannoch Moor, jednu z "nejdivočejších" přírodních oblastí na britské pevnině. Za nepříznivého počasí může být tento přechod náročný – v otevřeném terénu se není kde schovat a bývá tu dost větrno – ale pokud vám počasí přeje, určitě si tento úsek s okolními bažinatými jezírky a vysokými horami vychutnáte.

Skotsko, The West Highland Way.

Na úpatí Ben Nevis, nejvyšší hory Spojeného království

Z Glencoe nás čeká obávaný výstup po Ďáblově schodišti a poté strmý sestup do Kinlochleven. Závěrečný úsek do cíle cesty ve Fort William je nejdelší – 23,5 km, ale není zdaleka nejnáročnější – pro úvodním prudkém stoupání následuje delší přechod údolím a poté lesnatý terén v Glen Nevis, pod úpatím nejvyšší britské hory Ben Nevis 1 344 m n.m.. Poslední kilometry zbývá už jen dojít po asfaltové cestě do Fort William, kde většina turistů nevynechá příležitost se na památku vyfotografovat u sloupu, označujícího konec WHW.

Co je určitě dobré vědět

153 km dlouhou turistickou trasu je samozřejmě nutné si rozdělit do více částí, většina pěších turistů projde celou trasu za 7 – 8 dní. Možností, jak trasu smysluplně rozdělit, není příliš mnoho – mezi jednotlivými osadami obvykle procházíte dlouhé úseky, kde není žádná možnost občerstvení či ubytování, takže vždy volíte začátek a konec denní etapy tak, abyste zvládli dojít k další osadě, kde je možné získat nocleh. Možnosti ubytování při trase jsou různé – hotely, tradiční ubytovací hostince či ubytování v soukromí známé jako B+B, levnější variantou jsou hostely či campy.Nejméně zatíží váš rozpočet noc strávená v tzv. wigwamu, což je malá dřevěná chatka, obvykle v areálu farmy.

ČTĚTE TAKÉ:

Nutno však říci, že kapacita je u všech typů ubytování omezená a zejména v hlavní sezoně bývá problém sehnat nocleh bez předchozí rezervace. (Kontakty na ubytování v jednotlivých lokalitách při trase a další užitečné adresy najdete v každoročně aktualizované brožurce "The Official WHW Pocket Companion", která je k dostání zdarma v infocentrech Visit Scotland).

Než se vydáte v jednotlivých dnech na cestu, je třeba také pamatovat na to, že vás čeká cesta dlouhými úseky, kde není možnost zakoupení potravin či občerstvení, a proto je vhodné se v tomto směru vybavit vždy na začátku každé etapy. V obchodech, hospůdkách či hotelích při trase se vám obvykle dostane kromě možnosti občerstvení i zájmu a povzbuzení do dalších kilometrů, na určitých místech můžete požádat o razítka s motivem WHW, které je hezkých suvenýrem a dokladem, kam až jste došli.

Pokud přeje i počasí, a zrovna vás nepotkají dny, kdy nad Skotskem vládne "tekuté slunce", jak Skotové humorně nazývají déšť, potom je pěší putování malebnou a zároveň i drsnou skotskou krajinou opravdovým zážitkem a balzámem pro duši. Skotsko je zkrátka zemí, kde si milovníci pěší turistiky přijdou na své.

Autor: