21. října 2012 7:00, aktualizováno  12:09 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Strom roku 2012. Za rozsochatou lípou se vydejte na Blanensko

Stromem roku 2012 je lípa z Novodvorské aleje na Blanensku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stromem roku 2012 je lípa z Novodvorské aleje na Blanensku | foto: ČTK

BLANENSKO Stromem roku 2012 je lípa z Novodvorské aleje na Blanensku. V jedenáctém ročníku ankety získala 9879 hlasů, podpořila ji přibližně třetina všech hlasujících. Na druhé příčce se umístil šumperský Buk příběhů, třetí skončila lípa z Jiřic u Humpolce. Výsledky v sobotu zveřejnila pořádající Nadace Partnerství.

Novodvorská alej spojuje osadu Nové Dvory se zříceninou hradu Blansek v Moravském krasu. Tvoří ji 57 lip malolistých, které nechal v první polovině 19. století vysadit hrabě Hugo Salm.

O obnovu aleje druhým rokem usiluje skupina nadšenců. Nejprve zakryli trhliny ve stromech šindelovými stříškami. Do mezer v aleji po zaniklých stromech doplnili klony starých lip. Instalovali také ptačí budky a lavičku. Celou alej v anketě zastupovala nejmohutnější lípa s obvodem kmene 415 centimetrů.

Lidická hrušeň a Žižkův dub

Výtěžek zpoplatněného hlasování letos přesáhl 100.000 korun. Nadace Partnerství peníze rozdělí na výsadbu a ochranu stromů. "Každý, kdo v anketě některý ze stromů podpořil, obrazně řečeno zasadil další strom," uvedla Hana Rambousková z Nadace Partnerství.

Do finále se letos dostalo 12 dřevin z celého Česka. Patřila k nim například hrušeň z Lidic, která jako jediný strom přežila vyhlazení obce nacisty, a Žižkův dub z Podhradí na Chrudimsku. Jižní Morava měla ve finále dvě želízka v ohni - kromě lípy z Novodvorské aleje také skupinu lip u Popic v Národním parku Podyjí.

Cílem hlasování není najít nejvyšší nebo nejkrásnější strom, ale "nejsympatičtější" dřevinu s příběhem, který dokáže spojovat lidi z okolí.

Cenou pro nejúspěšnější strom je odborné arboristické ošetření a postup do mezinárodní ankety Evropský strom roku. Loni vyhrála alej ze Skaličky na Přerovsku.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz