Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mali, Timbuktu - „krásná, neznámá“ Západní Afrika

Cestování

  11:13
Afrika je čarovný kontinent. Jak jednou propadnete jejímu kouzlu, je to už navždy. Upřesňuji, že na mysli mám Afriku subsaharskou, tu „pravou” černou Afriku. (Protože severní Afrika s převahou arabského obyvatelstva, to by byl zase jiný příběh.) Kdo v Africe nebyl, možná pochybuje, protože znalosti afrických reálií bývají obecně malé a navíc často dost zkreslené. Není ani divu, neboť z běžných médií se o Africe dozvídáme většinou jen v souvislosti s něčím negativním. Konečně, nejen o Africe.

Jedinečná hliněná architektura Timbuktu přitahuje pozornost turistů. foto: archiv CK Marco Polo

Historie subsaharské Afriky – to nejsou jen nomádi

Ze všech částí Afriky pak panuje nejmenší povědomí o Africe západní. Přitom je to region, který vyniká širokou etnickou škálou a nesmírným kulturním a historickým bohatstvím. Mnohá zdejší etnika dosud žijí podle staletých tradic. Jsme zřejmě poslední cestovatelská generace, která má možnost to poznat, protože svět se rychle mění.

Pravděpodobně většina příslušníků naší civilizace netuší nic o tom, že v západní Africe vznikaly od 4. století velké a mocné státy, existující až do příchodu Evropanů. Ty nejvýznamnější se jmenovaly Ghana, Mali a Songhaj. Historici je nazývají Velké africké říše. Podrobné písemné zprávy o nich máme od arabských cestovatelů a učenců.

Je až neuvěřitelné, jak se dá využít ten nejprostší materiál v architektuře.

Nejstarší říše subsaharské Afriky

Říše Ghana, která vznikla ve 4. století, byla nejstarší. Jak víme z arabských zpráv z 8. století, jednalo se v té době již o konsolidovaný a rozvinutý stát, který provozoval obchod v širokém měřítku, včetně počínajícího transsaharského.

Do původního animistického náboženství postupně pronikal ze severní Afriky islám, se kterým přišla znalost písma a vznik mnoha škol. Rozkvět říše nastal mezi 9. a 11. stoletím. Po jejím dobytí Berbery z Maroka se mocný stát rozpadl a jeho zbytek byl ve 13. století připojen k říši Mali.

Název Ghana pak v roce 1957 přijala dosavadní britská kolonie „Zlatonosné pobřeží“. Nebylo to náhodou – předci etnik dnešní Ghany migrovali z říše Ghana na jih, kde později založili mocné Ašantské království.

Centrum obchodu i s otroky

Říše Songhaj měla svoje centrum ve městě Gao (jihovýchodně od Timbuktu). Státní celek Songhaj vznikl už v 8.–9. století, ale hegemonem oblasti se stal až po úpadku říše Mali, jejíhož území se Songhajci zmocnili.

Pak Songhajská říše existovala už jen 200 let. Na její konec měla zásadní vliv doba velkých zámořských objevů, zahájená v 15. století Portugalci, protože zakládání obchodních stanic na africkém pobřeží postupně odklánělo obchodní trasy od Sahary. Transaharský obchod také utrpěl tím, že Evropané po objevení Ameriky našli nové zdroje zlata a stříbra na druhé straně Atlantiku.

Hlavní výnosnou africkou, zejména pak západoafrickou, „komoditou“ se stal obchod s otroky v měřítku, v jakém nikdy předtím neexistoval.

Dnešní Mali

Název Mali používá od roku 1960 republika, která bývala součástí francouzské kolonie Francouzský Súdán (Francouzská západní Afrika), a která se na území bývalé říše Mali nalézá, i když její hranice nejsou totožné.

Dnešní Mali je vnitrozemský stát, většinou s nížinatým povrchem. Celou zemí v délce 1600 km protéká řeka Niger, která na jeho středním toku, mezi městy Ségou a Timbuktu, vytváří ohromnou vnitrozemskou deltu 400 km dlouhou a 100 km širokou, která se rozlévá do mnoha ramen. Niger, který protéká několika západoafrickými zeměmi, je po Nilu a Kongu třetí největší africkou řekou. Pro africkou civilizaci, která se kolem něho vytvořila, měl obrovský význam. 

Timbuktu

Přichází čas Timbuktu

Timbuktu se postupně rozrostlo a stalo se významným obchodním střediskem, kam kupci ze „sesterského“ Djenné přiváželi po Nigeru žádané africké zboží, které pak karavany dopravovaly přes Saharu do severní Afriky. A nejen to – bylo také baštou islámské učenosti a blahobyt se poměřoval počtem vlastněných knih!

Ve městě je shromážděno okolo 700 000 rukopisů uchovávaných v asi 60 knihovnách. Nejstarší texty pocházejí ze 7. století, z období předcházejícího příchodu islámu, a zabývají se přírodními vědami, dějinami a hudbou.

Hliněná architektura větrem a deštěm obrušovaných budov se udržela po staletí proto, že historické budovy se pravidelně omítají. Středověkou podobu tu mají nejen slavné impozantní mešity, ale také mnoho obytných domů pocházejících z 15.–16. století.

Staré spisy používají k obřadům dodnes.

Dnešní problémy rostou ze starých kořenů

Timbuktu bylo až donedávna jedním z hlavních turistických magnetů Mali a doufám, že se jím zase brzy stane. Dnešní problémy mají mnohem starší kořeny:

Porcování Afriky v koloniální době mezi evropské koloniální mocnosti rozdělilo v mnoha případech domorodá etnika do dvou či více států. Nebo naopak, někdy zase do jednoho státu soustředilo etnika, která vzájemně neměla kladné vztahy. Hranice vznikaly často jako podle pravítka. Když se v 60. letech 20. století africké země koloniální nadvlády zbavovaly a vznikaly nové státy, nesmyslné hranice dosavadních kolonií většinou zůstaly.

Tuaregové patří k berberskému etniku, mají světlou pleť, na kterou jsou hrdí, a zejména v minulosti zacházeli se svými černými sousedy jako s otroky. (Později jsme na kraji města Mopti navštívili osadu lidí etnika Bella, kteří ještě do roku 1969 byli oficiálními otroky Tuaregů. Pak malijská vláda otroctví zakázala. Tito lidé však žijí chudě dál a většina z nich pro Tuaregy stále pracuje.) Tuaregové se považují za šlechtu a mají nejen vlastní jazyk, ale i své vlastní písmo a pozoruhodnou kulturu. Původně animisté, později osobití muslimové mystického typu.

Typická rodina Tuaregů

Asi dvoumiliónové etnikum Tuaregů začalo po dekolonizaci západní Afriky patřit do několika nových samostatných zemí, ve kterých se jako menšina cítilo být diskriminováno a pronásledováno, zejména v Mali a v Nigeru.

Tuaregové v Mali dlouho požadovali na malijské vládě větší autonomii a od poloviny 90. let docházelo k tuaregským povstáním. Nespokojenost Tuaregů na jedné straně a nespokojenost lidí na jihu s tím, že vláda není schopná separatistické Tuaregy usměrnit, vedla v roce 2012 v hlavním městě Bamaku k vojenskému puči. Tuaregové využili situace a vyhlásili na severní, převážně saharské polovině Mali nový stát jménem Azawad (neuznaný žádným státem světa).

Jenže brzy se jeho vedení ujaly různé, většinou příchozí skupiny islamistů, některé napojené na radikální islámské organizace, které Tuaregy z pozic vystrnadily. Nejen to, pak ve „svatém“ nadšení poškodily mnoho cenných památek, protože podle těchto vyznavačů fundamentalistického islámu jde o modlářství, které je proti islámské víře. Ani na to nechci pomyslet! Většina vzácných písemných památek se prý ale nachází na bezpečném místě, kam byly včas uloženy.

Situaci řeší OSN a zejména Francie. Do Timbuktu se po nějaký čas cestovat nebude.

Vesnice Songo

Naděje

V celé západní Africe je Mali jednou z nejzajímavějších zemí. Kromě mystického města Timbuktu a největšího komplexu hliněných budov v Djenné, můžete potkat etnikum Dogon, nebo se plavit v záhybech řeky Niger.

Naděje, že si v dohledné době budete moci takovou cestu naplánovat a mít šanci ji uskutečnit je, ale optimismus se v západní Africe nenosí a boj o moc tu trvá už více než 1500 let. Je sice po volbách, ale nejistota trvá. Navíc dochází na severu k únosům cizinců za výkupné. I když stát získává stále větší kontrolu nad situací, určitá míra rizika tu bude vždycky.

Na nastolení klidu a míru tu dohlíží vojska OSN a několik desítek vojáků má v Mali i naše armáda – hlídají budovy zastoupení EU. Možná se v budoucnu Mali rozpadne na několik států a vše se nakonec uklidní. Kéž by to bylo dříve, než stačí radikálové všechno zničit.

Cestovatelka Dana Trávníčková

Autorka této reportáže ing. Dana Trávníčková patří do skupiny poctivých zaujatých cestovatelů, kteří před každou svou cestou věnují mnoho času důkladné přípravě a pro které je vzdělání pro cestovatele stejně důležité jako odvaha a otevřené srdce.

Cestovatelka Dana Trávníčková s cestovatelem Miroslavem Zikmundem

Dana Trávníčková je autorkou Cesto-Faktopisů, které propojují v jeden velmi originální celek cestovatelské zážitky a faktografické informace. Vydala dvě velmi zajímavé knihy.

Sen o Tichomoří -  Cesto-Faktopis o omamujícím světě Polynésie, Melanésie a Mikronésie. Předmluvu ke knize napsal Ing. Miroslav Zikmund.

 Jižní Amerikou na Konec světa a pak dál do Antarktidy -  Dramatický příběh Jižní Ameriky. Za pouhých 500 let po objevení Evropany se snad nikde jinde na světě neudálo tolik jako právě v Jižní Americe.

Kupte si její vynikající knihy.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

EXPEDIČNÍ CESTA DO AFRIKY NA TŘI TÝDNY

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Stolová hora v mlze. Kapské město. Jihoafrická republika

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,– za 19 nocí poznávacího zájezdu !

Porovnejte tento zájezd se zájezdy ostatních na našem trhu a zjistíte, že cenou, itinerářem, navštívenými místy a kvalitou služeb nemá tento zájezd na trhu konkurenci.

Více informací o zájezdu zde

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu nazývané „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n.m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuscu.

Peru

Termín : 3.11. 2014

Cena: 93 990,--

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na maximálně 12, to zaručuje nerušený poslech výkladu, příjemnou atmosféru malé party, úsporu času a větší flexibilitu. Porovnejte kvalitu ubytování zahrnutého v ceně, odbornost průvodce, logiku itineráře a další nezbytné detaily. Zjistíte, že tento zájezd je skvělou možností jak kvalitně poznat Peru.

LETNÍ POZNÁVACÍ A POBYTOVÝ SPECIÁL

Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dechberoucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu...

Že tohle v podstatě nabízí všichni? To je pravda. Ale u nás to má takovou formu, aby to mohly absolvovat prakticky všechny věkové kategorie - od rodin s dětmi po seniory. Tomu je přizpůsobeno vše: tempo programu je voleno tak, aby vždy bylo dost času na relaxaci a "vychutnání" místa, hotely byly pečlivě vybrány, aby kvalitou svých služeb i umístěním uspokojily i poměrně náročnou klientelu. Vše ve formě malé skupinky, jak je naším dobrým zvykem (6-12 osob) a v doprovodu kvalifikovaného pracovníka naší CK, který zájezd připravoval.

Sigiria. Sri Lanka.

Termín : 19.8. 2014

Cena : 47.900,--

Více informací o zájezdu

PRÁZDNINOVÝ TERMÍN - GARANTOVANÝ ODLET: 19.08.14 Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort při návštěvě nejdůležitějších památkových a přírodních lokalit.

LÉTO V MALAJSII NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ

Ostrov Perhentian - Perhentian Island resort 3* s možností stopu v Kuala Lumpur

Nevěřte pověrám, které tvrdí, že do Malajsie se dá cestovat pouze v zimních měsících. Ti, co to tvrdí, buď neznají Malajsii, nebo se vás snaží „nasměrovat” jinam z obchodních důvodů.

Do Malajsie se dá létat celý rok. Jen musíte vědět kam. V létě se musíte vydat na západní pobřeží a na ostrovy na západě. Je tam v tu dobu úplně nejlepší počasí. Je tam málo turistů a ostrovy jsou velmi autentické.  A ceny velmi příjemné.

To není záběr ze Seychel. Souostroví Perhentian nabízí stejná zákoutí. A za...

Více informací o zájezdu

Termín odletu: od 24.7. 2014 každých 10 dnů

 Cena:    53.300,- (čevenec a srpen)

               54.900,- (září)

Přečtěte si článek o ostrově Perhentian

aaa

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.