6. května 2009 10:52 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zapomeňte na hotel, pronajměte si gauč

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Hotel? K čemu? Pronajměte si něcí byt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel? K čemu? Pronajměte si něcí byt. | foto: Jaroslav Hejzlar

Hotel? K čemu?! Vyberte si: apartmán na Floridě u moře za dvě stovky na noc, byt v Paříži za šest stovek, chata na stromě s vlastní sprchou, hausbót v centru města... Přes web si lze pronajmout cokoli.

Když probíhal v srpnu minulého roku v Denveru sjezd Demokratické strany, který nominoval Baracka Obamu do prezidentských voleb, zabývala se americká média praktickým problémem. Kde budou všichni ti novináři, volební delegáti a aktivisté bydlet?

„Organizátoři čekají 50 tisíc návštěvníků, v Denveru je však jen 42 tisíc lůžek v hotelových pokojích a jen z 8 tisíc z nich se dá pěšky dojít na místo,“ hodnotil situaci list The New York Times. Řešení? Internetové projekty, kde můžou lidé pronajmout pokoj ve svém domě, celý byt – nebo třeba jen zahradní chatu komukoliv, kdo bude mít zájem.

Kde na internetu objednat ubytování

Ubytovani.cz
Rezervační systém pobytů v rekreačních objektech v České republice, na Slovensku a v Chorvatsku. Českých hotelů, penzionů, chat a chalup, apartmánů, kempů a hostelů je v databázi asi 3 tisíce. Na Slovensku můžete využít asi 500 nabídek, v Chorvatsku 900. Provozovatelem je Seznam.cz.

Ubytovani.invia.cz
Server největší internetové cestovní agentury v ČR. Systém nabízí velmi podrobné vyhledávání, možné je zadat typ ubytování i požadované rozpětí cen.

Booking.com
Velká evropská agentura, nabízí výběr ze všech typů hotelových zařízení, v systému je asi 60 000 hotelů v 71 zemích. Stránka je kompletně přeložená do češtiny a dalších dvaceti jazyků.

Airbnb.com
Projekt AirBed & Breakfast v současné době nabízí ubytování v zhruba 900 městech v 73 zemích po celém světě. Bydlet můžete sami nebo je možné se k někomu nastěhovat. K dispozici jsou všechny myslitelné druhy ubytování.

Istopover.com
Projekt se stejným konceptem jako AirBed & Breakfast, výběr je o něco menší. Nabídky jsou seřazeny nejen v seznamu, ale také přímo na mapě, tekže je možné pohodlně vybírat podle umístění.


Takových projektů je hned několik a nabízejí výjimečně komfortní variantu v porovnání s klasickým ubytováním v hotelích přes cestovní kanceláře. Známá je třeba stránka airbnb.com projektu AirBed & Breakfast.

„Je to dobrý gauč – je dost velký a pohodlný. Už na něm spala spousta lidí a nikdo si nestěžoval,“ hodnotí svoji nabídku Shane Bergman a Nathan McIntyre, spolubydlící z Denverského bytu. Svůj gauč nabízí v systému AirBed & Breakfast úplně zadarmo. Neuvaří vám sice snídani, ale nemají nic proti tomu, když si dojdete do ledničky a postaráte se o sebe sami.

Velmi levně se dají sehnat nejen jednotlivé postele a gauče, ale také samostatné pokoje – často ve větším bytě nebo v rodinném domě. Při hledání alternativního bydlení po internetu však narazíte i na luxusní, úplně prázdnou vilu na pobřeží Středozemního moře. „Budu s celou rodinou na delší dovolené v zahraničí, tak ať si tady užije někdo jiný,“ říká její majitel. Cena za takové ubytování je ovšem astronomická.

Pro vyhledání ubytování jednoduše v systému zadáte místo a datum plánovaného pobytu. Ze seznamu nabídek můžete vybírat podle fotek, cen, typu ubytování i recenzí ostatních uživatelů. AirBed & Breakfast v současné době nabízí 896 měst v 73 zemích po celém světě. Platí se předem kreditní kartou nebo přes platební systém PayPal. Peníze jdou nejprve do systému a teprve po skončení ubytování je dostane hostitel. V případě problému je tedy možné požádat o vrácení platby.

Podobné systémy jsou samozřejmě výhodné, nejen když chcete cestovat, ale také když chcete pronajmout pokoj ve svém bytě a vydělat. Veškeré poplatky za pronájem se odrazí v ceně pro hosta, hostitel zaplatí navíc asi 3 procenta ze stanovené částky.

Lukáš Tomek
  • 4Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj